Ekologické
poradenství
od A do Z

více o službách
VODA

VODA

Problematiku nakládání s vodami zastřešuje zákon č. 254/2001 Sb., o vodách, v platném znění. Nakládáním s povrchovými nebo podzemními vodami je jejich vzdouvání pomocí vodních děl, využívání jejich energetického potenciálu, jejich využívání k plavbě nebo k plavení dřeva, k chovu ryb nebo vodní drůbeže, jejich odběr, vypouštění odpadních vod do nich a další způsoby, jimiž lze využívat jejich vlastnosti nebo ovlivňovat jejich množství, průtok výskyt nebo jakost.

Co je principem

Účelem zákona je chránit povrchové a podzemní vody, jako ohrožené a nenahraditelné složky životního prostředí a přírodní zdroje. Dále je účelem stanovit podmínky pro hospodárné využívání vodních zdrojů, pro zachování vodních zdrojů a předejití stavu nedostatku vody a podmínky pro zachování i zlepšení jakosti povrchových a podzemních vod, vytvoření podmínek pro snižování nepříznivých účinků povodní a sucha a zajistit bezpečnost vodních děl. Účelem je též přispívat k zajištění zásobování obyvatelstva pitnou vodou a k ochraně vodních ekosystémů a na nich přímo závisejících suchozemských ekosystémů.

Na koho se vztahuje

Vodní zákon se vztahuje na všechny, kdo nakládají se závadnými látkami a mohou tak způsobit ohrožení podzemních a povrchových vod. Dále na subjekty, které odebírají podzemní nebo povrchové vody nebo vody vypouští, provozovatele vodních děl, zařízení k akumulaci vod, vlastníky pozemků sousedících s koryty vodních toků apod.

Jaké jsou povinnosti subjektu nakládajícího s vodami a závadnými látkami

Zákon o ochraně vod stanovuje celou řadu povinností. Mezi nejdůležitější patří odběr povrchových a podzemních vod a vypouštění odpadních vod do vod povrchových na základě povolení příslušného vodoprávního úřadu, včetně dodržování kvality vypouštěných vod, podávání pravidelných ročních hlášení o množství odebraných/vypouštěných vod, nebo zpracování povodňového plánu pro místa nacházející se v záplavovém území.

Další významnou oblastí je nakládání se závadnými látkami. Každý, kdo nakládá s látkami, které nejsou odpadními ani důlními vodami a které mohou ohrozit jakost povrchových nebo podzemních vod (závadné látky) ve větším rozsahu nebo kdy zacházení s nimi je spojeno se zvýšeným nebezpečím pro povrchové nebo podzemní vody, má povinnost zpracovat a nechat si schválit vodoprávním úřadem plán opatření pro případy havárie (tzv. havarijní plán).

Naše služby v oblasti nakládání s vodami a závadnými látkami:

  • Poradenství v oblasti nakládání s vodami
  • Zpracování žádostí o povolení odběru povrchových a podzemních vod
  • Zpracování žádosti o povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových
  • Vypracování ročního hlášení o množství odebíraných/vypouštěných vod do ISPOP
  • Zpracování hlášení do IRZ o přenosu znečištění v odpadních vodách
  • Vytvoření plánu opatření pro případy havárie
  • Zpracování povodňového plánu
  • Zpracování provozních řádů vodních děl
  • Provedení auditu plnění podmínek v oblasti závadných látek a nakládání s vodami
ikona
Voda, jedna z nejcennějších tekutin na naší planetě!

Kontaktní formulář

* Povinné údaje
Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí.

ODESLAT

Zkomplikovat věci je jednoduché,
ale zjednodušit je je náramně složité.