Ekologické
poradenství
od A do Z

více o službách
Prevence závažných havárií (PZH)

Prevence závažných havárií (PZH)

Oblast prevence závažných havárií je v České republice dána zákonem č. 224/2015 Sb., o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi a o změně zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o prevenci závažných havárií), v platném znění.

Co je principem

Všechny společnosti nakládající s nebezpečnými látkami v množství, které je schopno vyvolat vznik závažné havárie, musí zavést minimálně základní systém řízení bezpečnosti spojený s pravidelnými kontrolami rizik vzniku závažné havárie a stanovováním cílů pro snižování vzniku a možných následků mimořádných stavů.
 

Na koho se vztahuje

Zákon o prevenci závažných havárií se vztahuje na všechny fyzické podnikající a právnické osoby, které bez ohledu na množství nakládají s chemickými látkami/směsmi (dále jen látkami) vybraných nebezpečných vlastností a vybranými látkami dle přílohy č. 1 zákona č. 224/2015 Sb.

Z nebezpečných vlastností lze například uvést akutní toxicitu kategorie 1, 2, 3, výbušné vlastnosti, hořlavost nebo nebezpečnost pro životní prostředí kategorie 1, 2. Z nejčastěji používaných vyjmenovaných látek jsou to pak například benzíny, nafta, topný olej, kyslík, vodík, chlor, acetylen, methanol.
 

Jaké jsou povinnosti provozovatele objektu

Každý, kdo nakládá s látkami uvedenými v příloze č.1 zákona o prevenci závažných havárií, má povinnost zpracovat protokol o nezařazení nebo návrh na zařazení objektu do skupiny A nebo B. V případě, že je objekt zařazen do skupiny A, musí provozovatel objektu provést posouzení rizik závažné havárie, zpracovat bezpečností program a plán fyzické ochrany.
Při řazení do skupiny B musí být opět provedeno posouzení rizik závažné havárie, zpracována bezpečnostní zpráva, plán fyzické ochrany, vnitřní havarijní plán a podklady pro stanovení zóny havarijního plánování.
Dokumentace PZH je schvalována příslušným krajským úřadem, popř. Magistrátem hlavního města Prahy a vyjadřují se k ní dotčené orgány jako například Výzkumný ústav bezpečnosti práce, Hasičský záchranný sbor, Česká inspekce životního prostředí.

Objekt musí mít před uvedením do zkušebního provozu (nové objekty) nebo do 60 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí krajského úřadu/Magistrátu hlavního města Prahy o schválení bezpečnostní dokumentace pojištění odpovědnosti za škody vzniklé v důsledku závažné havárie. Rovněž musí být provozován dle schválené dokumentace PZH, což je kontrolováno v pravidelných intervalech 1x za rok nebo 1x za 3 roky orgány státní správy a Hasičským záchranným sborem ČR.  Provozovatel je dále povinen udržovat dokumentaci aktuální a v zákonem stanovených lhůtách provádět její posouzení (přezkum aktuálnosti).

Naše služby v oblasti prevence závažných havárií:

  • Zpracování protokolu o nezařazení nebo zpracování návrhu na zařazení do skupiny A nebo B
  • Posouzení rizik závažné havárie
  • Zpracování bezpečnostního programu (skupina A) nebo bezpečnostní zprávy (skupina B) včetně pravidelných aktualizací
  • Zpracování plánu fyzické ochrany
  • Vypracování vnitřního havarijního plánu pro daný objekt
  • Vytvoření podkladů pro stanovení zóny havarijního plánování
  • Pravidelné posouzení bezpečnostní dokumentace
  • Zhodnocení možných rizik a dopadů zákona o prevenci závažných havárií na plánované investiční projekty a nové technologické postupy.
  • Vytvoření vnitropodnikové příručky PZH
ikona
Je lepší být předem připraven, než později následky zaskočen.

Kontaktní formulář

* Povinné údaje
Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí.

ODESLAT

Zkomplikovat věci je jednoduché,
ale zjednodušit je je náramně složité.